Європейський день обізнаності про проблему резистентності до антибіотиків в Україні

Що таке стійкість до протимікробних препаратів?

Стійкість до протимікробних препаратів – це стійкість мікроорганізму до протимікробних препаратів, який спочатку був ефективний у лікуванні інфекцій, викликаних цим мікроорганізмом. Стійкі мікроорганізми (у тому числі бактерії, грибки, віруси і паразити) здатні витримувати атаку протимікробних препаратів, таких як антибактеріальні засоби (антибіотики), протигрибкові, противірусні та протималярійні препарати, так що стандартні методи лікування втрачають свою ефективність, інфекції стають стійкими, а ризик їх розповсюдження іншим людям підвищується.

Еволюція стійких штамів є природним явищем, що відбуваються в разі помилок у відтворенні мікроорганізмів або при обміні стійкими ознаками між ними. Використання і неправильне використання протимікробних препаратів прискорює появу лікарсько стійких штамів. Неналежна практика інфекційного контролю, неадекватні санітарні умови та неналежна обробка харчових продуктів, сприяють подальшому поширенню стійкості до протимікробних препаратів.

Яка різниця між стійкістю до антибіотиків і стійкістю до протимікробних препаратів?

Стійкість до антибіотиків пов’язана конкретно з антибіотиками та розвивається у поширених бактерій, що викликають інфекції. Стійкість до протимікробних препаратів – більш широке поняття, що охоплює стійкість до препаратів для лікування інфекцій, викликаних також і іншими мікробами, такими як паразити (наприклад, малярія), віруси (наприклад, туберкульоз та ВІЛ) і грибки (наприклад, Candida).

Чому стійкість до протимікробних препаратів викликає глобальну стурбованість?

Нові механізми стійкості виникають і поширюються в глобальних масштабах, ставлячи під загрозу наші можливості для лікування поширених інфекційних хвороб, що призводять до смерті та інвалідності людей, які донедавна могли продовжувати жити нормальним життям. Без ефективних лікарських засобів від інфекцій, багато стандартні методи лікування стануть неефективними або перетворяться на вкрай ризиковані процедури.

Стійкість до протимікробних препаратів призводить до смерті

Інфекції, викликані стійкими мікроорганізмами, часто не піддаються стандартному лікуванню, що призводить до затяжної хвороби, підвищених витрат на охорону здоров’я та підвищеному ризику смерті.

Так, наприклад, смертність пацієнтів в лікарнях з тяжкими інфекціями, що викликаються стійкими до дії протимікробних препаратів бактеріями, може приблизно в два рази перевищувати смертність пацієнтів з інфекціями, що викликаються тими ж бактеріями, які не є резистентними. За оцінками, вірогідність смерті людей від MRSA (стійкий до метициліну золотистий стафілокок, ще один поширений збудник важких інфекцій в лікарнях ) на 64% перевищує вірогідність смерті людей з нерезістентний формою цієї інфекції.

Стійкість до протимікробних препаратів перешкоджає боротьбі з інфекційними хворобами

Стійкість до протимікробних препаратів знижує ефективність лікування, тому пацієнти залишаються заразними протягом більш тривалого часу, що підвищує ризик поширення стійких мікроорганізмів серед інших людей. Так, наприклад, виникнення стійкості малярійного плазмодія до артемизинина в субрегіоні Великого Меконгу є невідкладною проблемою громадської охорони здоров’я, що ставить під загрозу глобальні зусилля по боротьбі з малярією.

Мультирезистентні мікобактерії туберкульозу викликають все більшу стурбованість, але ця проблема залишається значною мірою недооціненою, що ставить під загрозу зусилля по боротьбі з цією хворобою.

Стійкість до протимікробних препаратів підвищує витрати на охорону здоров’я

Коли інфекції стають стійкими до препаратів першої лінії, необхідно використовувати більш дорогі види терапії. Більш тривалий перебіг хвороби і лікування, часто в лікарнях, підвищують витрати на охорону здоров’я, а також посилюють економічний тягар для сімей і суспільства.

Стійкість до протимікробних препаратів ставить під загрозу досягнення в галузі охорони здоров’я для суспільства

Стійкість до протимікробних препаратів становить небезпеку для досягнень сучасної медицини. Без ефективних протимікробних препаратів для профілактики і лікування інфекцій ставиться під загрозу успіх трансплантації органів, хіміотерапії в онкології і обширних хірургічних операцій.

0202

Leave a comment

Your email address will not be published.

*