Епіднагляд за резистентністью

10 ФАКТІВ ЩОДО СТІЙКОСТІ ДО ПРОТИМІКРОБНИХ ПРЕПАРАТІВ

Значна кількість відкриттів в області медикаментозного лікування, зроблені в минулому столітті, можуть втратити свою значимість через поширення стійкості до протимікробних препаратів. В результаті цього багато інфекційних хвороб, які раніше піддавалися лікуванню, можуть стати невиліковними і швидко поширитися по всьому світу. Це вже починає відбуватися.

У доповіді «Стійкість до протимікробних препаратів. Глобальна доповідь з епіднагляду, 2014» показано, що стійкість до протимікробних препаратів проявляється повсюдно і може негативно вплинути на здоров’я будь-якої людини, незалежно від віку і країни.

У квітні 2015 ВООЗ опублікувала «Всесвітній аналіз ситуації в країнах: реагування на стійкість до протимікробних препаратів». У ньому показано, що незважаючи на інтенсивну діяльність і прихильність багатьох урядів вирішенню цієї проблеми, заходи, прийняті у всіх шести регіонах ВООЗ, недостатні.

У справжній добірці фактів наводиться опис загрозливих наслідків лікарської стійкості, деяких з її основних причин, а також дій ВООЗ з управління глобальними заходами.

 

Що таке стійкість до протимікробних препаратів?

Стійкість до протимікробних препаратів – це здатність мікроорганізмів (таких як бактерії, віруси, паразити і грибки) протистояти впливу на них протимікробних препаратів (таких як антибіотики, противірусні препарати, протималярійні або протигрибкові засоби). У результаті стандартне лікування стає неефективним, інфекції зберігаються і можуть передаватися іншим людям.

 

Стійкість до ліків є глобальною проблемою

За останні роки в результаті належного та неналежного використання протимікробних препаратів зросла чисельність і з’явилися різні типи стійких мікроорганізмів. У зв’язку з цим інфекційні хвороби можуть знову вийти з-під контролю. З розвитком глобальної торгівлі та міжнародних поїздок стійкі мікроорганізми можуть швидко поширюватися в будь-яку частину світу.

 

Що викликає стійкість до ліків?

Стійкість до ліків є природним явищем еволюції. Під впливом протимікробних препаратів найбільш чутливі мікроорганізми гинуть, а стійкі до таких препаратів мікроорганізми залишаються. Згодом вони можуть розмножуватися, передавати стійкість своєму потомству, а в ряді випадків і іншим мікроорганізмам.

 

Неналежне використання лікарських засобів посилює проблему стійкості до ліків

Неналежне використання протимікробних препаратів сприяє розвитку стійкості до ліків. Цю проблему посилює як надмірне, так і недостатнє і неналежне використання. Антибіотики слід приймати тільки за призначенням дипломованого медичного фахівця, використовувати їх у повному обсязі, призначеному лікарем, навіть якщо ви відчуваєте себе краще, і ніколи не пропонувати антибіотики іншим людям або використовувати рецепти, що лишилися. Працівники охорони здоров’я можуть допомогти в боротьбі з проблемою стійкості до ліків шляхом посилення заходів профілактики інфекції та інфекційного контролю, призначення та видачі антибіотиків тільки в тих випадках, коли вони дійсно необхідні, а також забезпечення прийому належного антибіотика (антибіотиків) для лікування.

 

 

Відсутність якісних ліків призводить до стійкості до ліків

Багато систем забезпечення якості лікарських засобів є слабкими. Це може призводити до наявності ліків низької якості. У результаті пацієнти отримують неоптимальні концентрації протимікробних препаратів, тим самим створюючи умови для розвитку стійкості до ліків. Через недостатній доступ до протимікробних препаратів в деяких країнах пацієнти не можуть доводити до кінця курси лікування або змушені шукати альтернативні варіанти, які можуть включати використання неякісних лікарських засобів.

 

Тваринництво – джерело стійкості до антибіотиків

Антибіотики використовуються в субтерапевтіческіх дозах у тваринництві для стимулювання росту тварин або профілактики хвороб. Це може призводити до появи стійких мікроорганізмів, які можуть передаватися людям.

 

Низький рівень профілактики інфекції та інфекційного контролю підсилюють стійкість до ліків

Низький рівень профілактики інфекції та інфекційного контролю може сприяти поширенню стійких до ліків мікроорганізмів. Госпіталізовані пацієнти є одним з основних резервуарів стійких мікроорганізмів. Пацієнти, які є носіями стійких мікроорганізмів, можуть діяти в якості джерела інфекції для інших людей у ​​разі недотримання рекомендованих заходів інфекційного контролю.

 

Слабкі системи епіднагляду сприяють розвитку стійкості до ліків

У той час як епіднагляд за виникаючими стійкими до ліків інфекціями туберкульозу та ВІЛ поліпшується, в даний час існує лише кілька надійних мереж, що забезпечують регулярний збір і надання відповідних даних про стійкість до ліків. У деяких країнах відсутня лабораторна база, здатна точно ідентифікувати стійкі мікроорганізми. Це послаблює можливості в галузі виявлення стійких мікроорганізмів для керівництв з і вживання термінових заходів.

 

У розробці нових засобів боротьби зі стійкістю до ліків спостерігається спад

Наявні антибіотики, антипаразитарні кошти і, в меншій мірі, противірусні препарати втрачають свою ефективність. У той же час в розробку нових протимікробних препаратів інвестується недостатньо коштів. Інвестиції в наукові дослідження в області нових діагностичних для виявлення інфекцій, які потребують лікування, і стійких мікроорганізмів, а також вакцин для профілактики і боротьби з інфекціями, недостатні. При збереженні цієї тенденції арсенал засобів для боротьби зі стійкими мікроорганізмами скоро буде вичерпано.

 

ВООЗ закликає всі зацікавлені сторони до боротьби зі стійкістю до ліків

Загроза з боку стійкості до ліків зростає. Необхідні термінові дії. Кожен може зіграти свою роль. Для вирішення комплексної проблеми стійкості до ліків необхідні колективні зусилля. ВООЗ розробила глобальний план дій для боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів, представлений на 68-й сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я, яка відбулася в травні 2015 року. Урядам будо запропоновано затвердити цей план і таким чином заявити про свою прихильність боротьбі з цією глобальною загрозою для здоров’я.